Solvayův lom

Solvayův lom na Ještědském hřebeni je velice zajímavou lokalitou nejen svou historií, ale i současnou biodiverzitou a také krásným výhledem do krajiny.

Solvayův lom byl v provozu ještě ve dvacátých letech minulého století. Surovina pro výrobu sody se dobývala v tříetážovém lomu, ze kterého se pak lanovkou dopravovala a následně nakládala do vagónu na nedalekém nádraží. Lom odkryl i několik zajímavých krasových dutin, například Loupežnickou jeskyni.

Za téměř 100 let si příroda vzala prostor lomu zpátky a vzniklo zde přírodně hodnotné společenstvo. Poukázat na toto zajímavé místo se rozhodla jedna z libereckých základních organizací Českého svazu ochránců přírody (36/02 ZO ČSOP při Správě CHKO Jizerské hory). V rámci programu NET4GAS Blíž přírodě tu v roce 2017 vytvořili nový turistický cíl s několika informačními tabulemi, vyhlídkou a posezením. Cílem je seznámit návštěvníky s přírodními hodnotami tohoto prostoru a poukázat na to, že i takové místo jako lom dokáže časem obohatit naši přírodu.

Kromě fenomenální vyhlídky do krajiny s možností posezení určitě stojí za to porozhlédnout se i po vzácných rostlinách, které zde rostou. Na jaře tu například kvete orchidej kruštík tmavočervený, na podzim je možné obdivovat hořec brvitý. Pokud sem zavítáte k večeru, možná budete mít štěstí a uvidíte netopýry vylétající ze svých úkrytů v jeskyních. Celkem zde bylo zaznamenáno 10 druhů těchto hmyzožravých létajících savců.

O lokalitě Solvayův lom v časopise Naše příroda

Kudy tam:Když se vydáte z vlakového nádraží Křižany po zelené turistické značce směrem do Kryštofova údolí, narazíte zhruba po 1,2 km na rozcestí, kde se odpojuje žlutá značka. Ta už vás po pár desítkách metrů zavede přímo na místo. GPS: 50.7560689N, 14.9143028E
Praktické informace:
Vzdálenost1,2
Turistika
Kolo

Ohrožené rostliny:

Hořec brvitý
Autor: Jan Moravec
Kruštík tmavočervený
Autor: Jan Moravec

Ohrožení živočichové: